Věda a kapitalismus.

24.4.2017

 

Věda a kapitalizmus.

Výsledky vědeckého bádání lze po právní stránce zužitkovat dvojím způsobem. Můžeme je publikovat v prestižních vědeckých časopisech, nebo si je můžeme patentovat a soukromě s nimi podnikat jako se svým majetkem. Pokud je publikujeme, již je nemůžeme patentovat.

Druhý způsob , publikování , je proti zásadám kapitalismu. Podstata kapitalismu : Starej se o svůj zisk a prospěch, tím nejlépe prospěješ sobě, rodině státu a světu. Pokud někoho při tom omezuješ je na něm, aby se bránil, třeba soudní cestou. Po stránce čistě morální je to egojistické a nemorální, ale ekonomické výsledky kapitalistických států potvrzují, že to funguje a prospívá všem.

Ovšem bez objevů, které byly ve vědeckých časopisech publikovány by k dotažení vynálezu k praktickému použití a patentování nedošlo.

Příkladem může být rozluštění lidského genomu .Pokud by bylo svěřeno soukromým podnikatelům, dočkaly by jsme se výsledku o mnoho let později. Einstein také nezbohatl na atomové bombě, bez jeho objevů by nevznikla. A nevzniklo by mnoho dalších vynálezů a patentů.

Vědci dávají své objevy k dispozici zdarma všem. Kdyby si je nechali patentovat, šel by pokrok mnohonásobně pomaleji. Pracovalo by na něm mnohem méně lidí .Ti by nespolupracovali  ale své výsledky tajili.

Socialismus stojí na vlastnění výrobních prostředků mnohdy i objevů státem. Socialistou může být ten, který vnímá státní podnik nebo instituci jako svou.

Kapitalismus v celém světě má ekonomické úspěchy. Přerůstá v celém světě v oligarchii tedy v diktaturu. Co to znamená pro každého z nás, bohužel již chápou jen ti kteří jednu, nebo dvě diktatury přežili. Dvojí morálku, státní a soukromou protizákonnou, kriminály, koncentráky, holokaust, šibenice a války. Neobyvatelnou planetu.