Nezaměstnanost.

 
 

Nezaměstnanost.


 

Úvaha :

Diktatury neměly nezamětnané.Ta Hitlerova proto, že zvláště během války byla velká část lidí z toho většina mužů na frontě.Ostatní pracovali pro potřebu fronty.


 

Diktatury komunistické mají v ústavách právo na práci , vlastně povinnost pracovat.O produktivitě práce komunistických států svědčí heslo : „Nejsou lidi „A skutečně sehnat pracovníka na kterékoliv místo , uklízečkou počínaje dalo perzonálním pracovníkům státních podniků velkou práci a neobešlo se bez drobných úplatků. Zaměstnáni při tom byly všichni muži i ženy.Za komunismu jsme byli státem vojenským. Velkou část zaměst návalo vojsko a policie. Produktivita práce byla nízká. To vedlo i k „uzbrojení“ SSSR,které vedlo ke smlouvám Start s USA a nakonec velkou měrou přispělo k pádu komunistických diktatur . Bohudík u mnohých i té největší beze ztrát na životech.


 

Ve svobodném ,demokratickém světě je jedním z největších sociálních problémů nezaměstnanost. Země nese kolem 7 miliard lidí a z toho kolem 15 mnohde 20ti procent neaměstnaných. U nás existují komunity a rodiny, kde několik generací nikdo nepracoval.


 

Zemědělci jsou lidé, kteří jsou schopni sami sebe uživit,,i bez součinnosti s ostatními povoláními. Ovšem ve spolupráci s ostatními jejich produktivita práce enormě stoupá.Existuje názor, že národní hospodářství může zachránit před krizí a nezaměstnaností jen povolání, které vyrábí nějaké hmotné statky, ať potraviny či stroje ,šactvo, stavby. Ostatní pracovníky musíme omezit na nejmenší míru byť šlo o technickou inteligenci bez které je pokrok ve výrobě nemožný. Organizační pracovníky, státní správu ,policii vojsko.tak zvanou kulturní nástavbu, tedy umění , si můžeme dovolit jen když nám zbývají prostředky. Šetřením mizí pracovní místa, roste nezaměstnaost , klesá produkce klesá spotřeba dochází k hospodářské krizi.


 

Pamatuji dobu, kdy byl šestidenní pracovní týden, volná byla jen neděle. Zvykli jsme si na týden šestidenní. Zvykli bychom si i na ještě kratší pracovní úvazky. Žijeme ve svobodné demokratické zemi.Každý zaměstnavatel si může stanovit pracovní úvazky a pracovní doby v rámci zákonného maxima jaké mu vyhovují a domluvit se se svými pracovníky na pracovní době a její délce které vyhovují oběma stranám. Nemusíme se na příklad dohadovat s odbory zda supermarkety mají o svátcích zavírat či regulovat dobu otevření. Mohou klidně přijmout tolik pracovníků, aby mohly pracovat nonstop. Tak je tomu u mnoha povolání . I u tak specializovaných jako jsou povolání zdravotnická , doprava, policie. U prací, a oborů, kde je to potřebné a hypoteticky u všech  je možno pracovat nonstop , dokud nezaměstnáme rezervní armádu nezaměstnaných. Jistě, když budu pracovat poloviční dobu, budu mít poloviční plat. Je však řada lidí , která si cení osobního volna. Při tom bychom mohli navýšit hodinové platy o částku, kterou platíme v daních na podporu v nezaměstnanosti. Zatím není mnoho těch, kteří dávají přednost kratší pracovní době před vyšším výdělkem ale tato možnost zde je a nepotřebuje uzákonění,.Ovšem v případě, že nebudeme schopni rozřešit problém nezaměstnaných je možno uvažovat i o zkrácení pracovní doby zákonem.

15. 4. 2014.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/333493-svedsky-goteborg-zavadi-sestihodinovy-pracovni-den.html