K otázce smyslu života .

Myslím, že většina lidí se odpovědi na tuto otázku dosud raději vyhnula. Musela by k tomu být přinucena ( viz blog metoda školní písemky.)

Pracovní hypotéza:
Cokoliv se událo v kterékoliv fázi existence vesmíru a na kterémkoliv jeho místě, je zaznamenáno jako stopa v paměťových mediích na mnoha místech vesmíru a to i v různých galaxiích.
Každý si jistě položil otázku, co je smyslem života .Myslí tím hlavně života lidského a v prvé řadě vlastního Sám jsem si kdysi odpověděl, že tímto smyslem je zanechat potomkům lepší podmínky k životu, než jsme měli sami .Bohužel dědictvím po všech generacích jsou tyto podmínky stále horší. Proto lidstvo i fyzicky expanduje do vesmíru .Zatím jen na Měsíc a výhledově na planety sluneční soustavy , aby tam přežilo až podmínky na Zemi život neumožní..
Člověka a lidstvo beru jen jako konkrétní případ svých úvah.
Cokoliv se ve vesmíru událo je v oněch hypotetických paměťových mediích zaznamenáno  .At šlo o velký třesk , vývoj a zánik hvězd a celých galaxií či myšlenky vědců , myslitelů nebo prostých lidí,.plány nerostných krystalů, živočišných a rostlinných druhů. To čemu dnes říkáme u člověka myšlení, nepřísluší zdaleka jen člověku, ale v určitém stupni všem živým tvorům včetně říše rostlinné a konečně v primitivní formě i nerostům.
Člověk si své objevy, ať již materiálně uchopitelné nebo duchovní odedávna zaznamenával nejprve do paměti své a svých potomků, později na paměťová media , počínaje kresbami v jeskyních, přes písmo na kámen nebo papír a dnes na nosiče v elektronické podobě. Dosud známým nejrychlejším prostředkem přenosu jakýchkoliv informací je viditelné světlo.nebo jiné formy záření .Záření je nejenom prostředkem přenosu informací, ale i samo paměťovým mediem. Mohou však být i jiné, dosud netušené prostředky komunikace. Dnes již neudivuje žádného astronoma , ani žáka základní školy, že pomocí astronomických dalekohledů, či jen pouhým okem čte záznamy událostí, které se udály před chvílí, či před miliardami let ve vesmíru . Když chce uloží si je do svých paměťových medií ať již jako klasickou nebo digitální fotografii, či na elektronická záznamová media. Ať už tedy bereme světlo a jiná záření jako nástroj přenosu informací či přímo jako záznamové medium, jistě nikoho neudiví představa, že kdekoliv ve vesmíru mohou existovat pevná, či dynamická media , která poselství přenášená zářením uloží do elektronické či jiné podoby. Dnes tedy záření, které vydává dění ve vesmíru ukládáme třeba v podobě klasické či digitální fotografie. Jiné druhy záření na příklad záření gama třeba do dozimetrů v medicíně katastrof, či v běžné medicíně. Tato media zaznamenají dopad, či průchod záření gama třeba zhnědnutím krystalu kuchyňské soli, které je na naší zemi i ve vesmíru spousta. Není třeba žádných živých bytostí, aby podobnému záznamu napomáhaly. Záznam může být klidně uložen i v prostředí, které život absolutně vylučuje.
Zprávy vysílané hvězdami jsou vysílány takovou energií, že nikomu již dnes není divné, že se dostaly až na naši Zemi. Zprávy vysílané třeba z naší planety jsou vysílány energií nesrovnatelně menší. To však na uvedené hypotéze nic nemění. Již dnes přijímáme hlášení svých kosmických sond z hlubin vesmíru, ač mají k dispozici jen nepatrnou energii ze solárních panelů Mezi těmito zprávami jsou univerzální plány, které dodávají informace pro živé i neživé dění ve vesmíru. Život čerpal informace z DNA, i když jsme o její existenci neměli ještě ani tušení.
Prostý člověk ví, že vše živé je smrtelné. Zdůvodňuje to tím, že kdyby naši předkové a zvířata neumírali, brzy bychom se na naši Zemi nevešli. Kdyby se uchovávaly všechny knihy, brzy by je žádná knihovna nepojmula. Již dnešní elektronická media však lehce pojmou všechno lidské vědění do několika kilogramů hmoty a ve vesmíru je hmoty prakticky nekonečně. Pojme bez obtíží záznam všech myšlenek a stop jednotlivých lidí či jiných živých tvorů i kosmických a historických událostí prakticky za nekonečné období. I když lidstvo vymře to, co člověk vytvořil, zůstane v záznamových mediích uloženo. A bude k dispozici celému vesmíru.
V přírodě na Zemi i ve vesmíru je všechno účelné a jednoduše krásné, třeba jak to vtěsnal Einstein do své rovnice. Astronomický vesmír s jeho vznikem a proměnami vysvětlili astronomové jedním nebo snad několika jednoduchými gravitačními zákony. Živé bytosti již sám Einstein prohlásil za nesmírně složitější než je astronomický vesmír. My dnes víme, že tajemství života je uloženo v molekule DNA, která je kupodivu velmi odolná proti vlivům vnějšího prostředí a informace v ní se uchovává tisíce let. Soužití živých bytostí, jednotlivých druhů a celé společnosti nejen lidí ale všeho živého s jeho projevy společenskými a duchovními je proti zákonům vzniku a proměn vesmíru nesrovnatelně složitější
Astronomické dění ve vesmíru, myšlení a všechny projevy života vysílají již dnes měřitelné a i dnešními prostředky archivovatelné projevy, viz elektrokadriogram, elektroencefalogram a další, které lze monitorovat bezdrátově na dálku a není nic nepředstavitelného že i v celém vesmíru.
I když zanikne země, sluneční soustava nebo celé galaxie, uchovávají se tyto záznamy v galaxiích sousedních nebo vzdálených a již dnes mnohé z nich dovedeme i ze zaniklých galaxií přijímat a ukládat. Znovu vznikající galaxie a příští živé bytosti je budou moct z nich získat, přečíst a rozšiřovat o nové poznatky. To co člověk vytvořil ,jeho smrtí nezanikne. Nové galaxie nebudou muset začínat od nuly a to jest asi smyslem existence vesmíru a života v ekosystémech i v lidské společnosti.