https://k-cemu-valky-cz.webnode.cz/bombardovani-hodonina-1944/


 


 

Cena lidského života.

Bohužel, pro téměř všechny lidi má cenu jejich vlastní život a život jejich blízkých. Ostatní životy jsou pro nás bezcenné.

K tomuto závěru jsem přišel , když jsem se zabýval pokud možno objektivně tématy, které najdeme více méně přesně vyčísleny na internetu pod heslem na příklad oběti první, druhé světové války, oběti komunismu oběti okupace v roce 1968 Tyto údaje pracují s jednotkou jeden mrtvý , kterou jsem si i já pro možnost matematického vyjádření problému stanovil.

Historie nemůže být vědou pokud se řídí jen subjektivními pocity. Jen příklad z vlastní historické zkušenosti. Přežil jsem bombardování Hodonína 20.11.1944. Výsledek 180 mrtvých.Přežil jsem okupaci Varšavskou smlouvou , za rok 1968 180 mrtvých podle jiných jen 108 (převážně dopravních nehod) Ztráty na našich silnicích převyšují ročně dnes uvedená čísla.

248 popravených za 40 let vlády komunistů. 400 000 mrtvých na území bývalé Československé republiky za 5 let vlády Hitlerovy. Těžko budete věřit ale je to pravda, že téměř stejné množství lidí padlo za druhé války na straně USA i na straně Anglie. 23 200 000 obětí v SSSR, 7 500 000 v Německu.

Subjektivně má jistě diametrálně jinou cenu smrt Milady Horákové , než smrt Rudolfa Slánského nebo Němce zmrzlého u Stalingradu. Ale historie , má li být vědou , se musí držet jenotky jeden mrtvý, která je matematicky objektivní.

Ve starém občanském zákoníku mělo odškodnění za smrt člověka hodnotu 240 000 Kč.Nový již cenu v korunách neudává. V úvahách o ceně ztraceného života při dopravní nehodě se uvádí cena kolem desítek (myslím 60 milionů Kč) to je hodnota, kterou člověk za života vytvoří.

To mne vede k zamyšlení : K čemu války ? Kde jsou ztráty na životech desítky milionů mrtvých.